HPLC Columns and Cartridges
Filtered Search Results
TSKgel™ Super-ODS HPLC Column, 2.3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Super-ODS Columns are packed with monodispersed, 2 μm (nominal, mean particle size is 2.3 micron) spherical silica particles covalently bonded with phenyl groups.
| Shipping Condition | Shipped in 70% Methanol, 30% Water |
|---|---|
| Particle Size | 2.3 μm |
| Solvents | 0-100% Organic Solvent |
| Carbon Load | 8% |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Temperature | 10°C to 50°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Silica Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 7.5 |
| Surface Area | 100 m2/g |
| Product Line | TSKgel |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ A160 Peptide C18 HPLC Column, 160 Å, 2.7 μm Particle Size
BIOshell™ 160 Å Peptide C18 columns are specifically engineered to provide efficient separation of peptides as well as small proteins.
| Pore Size | 160 Å |
|---|---|
| Particle Size | 2.7 μm |
| Carbon Load | 4.6% |
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Fused-Core Particle Platform |
| Endcapped | No |
| pH | 1 to 8 |
| Material | Stainless Steel Hardware |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | 90 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
TSKgel™ NH2-100 DC Direct Connect HPLC Column, 3 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ NH2-100 DC column connects directly to TSKgel™ reversed phase columns. The DC in TSKgel™ NH2-100 DC emphasizes this Direct Connect aspect.
MilliporeSigma™ Supelco™ ChromegaChiral™ Chiral CC3 HPLC Column, 3 μm Particle Size
ChromegaChiral™ CC3 (amylose tris(5-chloro-2-methyl- phenylcarbamate) is a new product for high resolution chiral separations based on a new halogenated carbohy- drate based chiral stationary phase.
| Pore Size | 1000 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Amylose, carbamate |
| Phase | Chiral |
| Matrix | Amylose, carbamate Phase |
| Technique | Chiral HPLC |
| Product Line | ChromegaChiral |
MilliporeSigma™ Supelco™ Carboxen™ 569 Thermal Desorption Tubes
Suitable for use with Air Monitoring
| Type | Thermal Desorption Tube |
|---|---|
| Matrix | Carboxen™ 569 Carbon Molecular Sieve (CMS) |
| For Use With (Equipment) | PerkinElmer, Markes, DANI, OI Analytical, and Shimadzu Instruments |
| Diameter (English) Outer | 1/4 in. |
| Packaging Quantity | 10/Pk. |
| Material | Glass |
| Overall Length (English) | 3.5 in. |
| For Use With (Application) | Air Monitoring |
| Product Line | Carboxen |
MilliporeSigma™ Supelco™ Discovery™ Cyano HPLC Column, 5 μm Particle Size
Discovery™ Cyano HPLC column is used for the retention and separation of strongly basic analytes including quaternary ammonium salts, with excellent peak shapes.
| Pore Size | 180 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Cyano |
| Phase | Reversed Phase, Normal Phase, HILIC |
| Matrix | Cyano Phase/Silica Gel, High Purity, Spherical Base Material |
| Endcapped | Yes |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 200 m2/g |
| Product Line | Discovery |
Thermo Scientific™ MAbPac™ HIC-Butyl HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Separate monoclonal antibodies (mAbs) and antibody-drug conjugates (ADCs) with excellent biocompatibility, low carryover and high resolution.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Hydrophobic Interaction |
| Packing Material | Hydrophilic Polymer |
| Column Type | Hydrophobic Interaction |
| pH | 2 to 12 |
| Quantity | Each |
| Green Features | FSC |
| Max. Pressure | 4000 psi (275 bar) |
| Product Line | MAbPac |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Area | 350 m²/g |
| Max. Pressure | 2175 psi (150 bar) to 2900 psi (200 bar) |
| Column Format | Cartridge |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 13% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2 to 7.5 |
| USP Type | L7 |
| Type | Column |
|---|---|
| Quantity | 1/Pk. |
MilliporeSigma™ Chromolith™ Performance RP-18 Endcapped HPLC Columns
Patented, monolithic silica technology allows ultra-fast and robust separations using standard HPLC systems
| Particle Size | Monolith |
|---|---|
| Type | Column |
| Carbon Load | 18% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Length (Metric) | 100 mm |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Quantity | 1/Pk. |
| Surface Area | 300 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Purospher™ STAR RP-8 (5μm) Endcapped Hibar™ RT HPLC Column
Provides the required pH stability for 99% of common applications. MilliporeSigma Purospher™ STAR RP-8 (5μm) Endcapped Hibar™ RT HPLC Column provides the power to separate the most difficult compound mixtures with optimal, reproducible resul
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Diameter (Metric) | 4.6 mm |
| pH | 1.5 to 10.5 |
| Technique | Reverse Phase HPLC |
| USP Type | L7 |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ ProPac™ 3R SCX 3 μm HPLC Columns
Get the performance you need with ProPac™ 3R SCX HPLC columns. Suitable for charge variant separations and recommended for therapeutic proteins, mAbs, ADCs, and biosimilar proteins.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | Ambient to 60°C |
| Phase | Strong Cation Exchange |
| Packing Material | Monodisperse Polymer Resin |
| Column Type | Ion Exchange |
| Mobile Phase Compatibility | Recommended for use with CX-1 pH buffers |
| pH | 2 to 12 |
| Technique | Bio-LC |
| Max. Pressure | 4500 psi (310 bar) |
| Product Line | ProPac |
| Column Format | Analytical Column |
Thermo Scientific™ GlycanPac™ AXH-1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this glycan analysis column for qualitative, quantitative, and structural characterization of uncharged and charged glycans present in biological molecules.
| Phase | HILIC and Ion Exchange |
|---|---|
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2 to 8 |
| Particle Shape | Spherical silica |
TSKgel™ G4000HHR HPLC Column, 5 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel G4000HHR Columns are packed with rigid, porous, polymer beads. They are used for the non-aqueous separation of polymers less than 400,000 Da.